car wash, wash, car-5772094.jpg

Pozwolenie wodnoprawne – myjnia samochodowa

Jeśli myślisz o budowie myjni samochodowej to jednym z ważniejszych obowiązków, które będziesz musiał spełnić to uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.

Zgodnie z regulacją ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, a konkretnie w związku z brzmieniem art. 389 pkt 1 i 2 przywołanej ustawy, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na usługi wodne i szczególne korzystanie z wód.

Pod tym nieco skomplikowanym sformułowaniem „szczególnego korzystania z wód” kryje się – wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególne dla środowiska wodnego określone w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1.

Art.  34.  [Szczególne korzystanie z wód]

Szczególnym korzystaniem z wód jest korzystanie z wód wykraczające poza powszechne korzystanie z wód oraz zwykłe korzystanie z wód, obejmujące:
1) odwadnianie gruntów i upraw;
2) użytkowanie wody znajdującej się w stawach i rowach;
3) wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego określone w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1;
4) wykonywanie na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej;
5) rybackie korzystanie ze śródlądowych wód powierzchniowych;
6) wykorzystywanie wód do celów żeglugi oraz spławu;
7) przerzuty wód oraz sztuczne zasilanie wód podziemnych;
8) wydobywanie z wód powierzchniowych, w tym z morskich wód wewnętrznych wraz z wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej oraz wód morza terytorialnego, kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu;
9) (uchylony);
10) chów ryb w sadzach;
11) zapewnienie wody dla funkcjonowania urządzeń umożliwiających migrację ryb;
12) korzystanie z wód do nawadniania gruntów lub upraw, a także na potrzeby działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333), w ilości większej niż średniorocznie 5 m3 na dobę;13) korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej, innej niż działalność rolnicza w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym;
14) rolnicze wykorzystanie ścieków, jeżeli ich łączna ilość jest większa niż 5 m3 na dobę;
15) chów lub hodowlę ryb oraz innych organizmów wodnych w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących, przeznaczonych na te cele.
16) (uchylony).
Art.  100.  [Delegacja ustawowa - substancje, których wprowadzanie do kanalizacji wymaga pozwolenia wodnoprawnego]
1. Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej określi, w drodze rozporządzenia, substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
2. Wydając rozporządzenie, o którym mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw gospodarki wodnej będzie się kierował:
1) potrzebą zapobiegania zagrożeniu dla zdrowia i życia ludzi, powodowanego wprowadzaniem do kanalizacji substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego;
2) podatnością substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego na mechaniczno-biologiczne procesy oczyszczania;
3) koniecznością redukcji substancji szczególnie szkodliwych w miejscu ich powstawania, gdy nie jest możliwe ich usunięcie w mechaniczno-biologicznych procesach oczyszczania.

Czy będę potrzebował pozwolenia wodnoprawnego na otwarcie myjni?

Tak, analizując powyższe przepisy oraz specyfikę działania myjni samochodowej należy wskazać, iż ścieki powstające w procesie mycia samochodów, nie są ściekami bytowymi ani wodami opadowymi. Ścieki  przemysłowe  z  mycia  pojazdów  zawierają substancje  ropopochodne,  które  zakwalifikowano  do substancji  szczególnie  szkodliwych  dla  środowiska wodnego zgodnie załącznikiem nr 1 – wykaz I pkt 7 rozporządzenia Ministra Budownictwa w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1757).

Jakie informacje będę musiał przedstawić w opracowaniu potrzebnym na uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na otwarcie myjni?

Zgodnie  z  wymaganiami  określonymi  w art.  409 ustawy Prawo wodne należy przedstawić w opracowaniu następujące informacje:

  • oznaczenie podmiotu ubiegającego się o pozwolenie wodnoprawne,
  • opis stanu formalno-prawnego;
  • charakterystykę ilościowo-jakościową odprowadzanych ścieków;
  • opis instalacji do odprowadzania ścieków,
  • określenie zakresu i częstotliwości wykonywania badań odprowadzanych ścieków oraz opis jakości wód w miejscu wprowadzania ścieków,
  • ustalenia wynikające z dokumentów strategicznych dotyczących gospodarowania wodami,
  • okres, na jaki ma być wydane pozwolenie wodnoprawne.

Jakie obowiązki będą spoczywały na podmiocie uzyskującym pozwolenie wodnoprawne?

Ubiegający się o wydanie pozwolenia dotyczącego odprowadzania wód opadowych i roztopowych obmywających plac manewrowy, zobowiązany jest do przestrzegania przepisów z zakresu ochrony środowiska oraz wynikających z Prawa wodnego (Dz.U. z 2018 r., poz. 2268 j.t. ze zm.). 

Do obowiązków zalicza się między innymi:

  • eksploatację własnych sieci i urządzeń podczyszczających w sposób zapewniający ochronę środowiska przyrodniczego,
  • ograniczenie lub eliminację substancji szkodliwych dla środowiska określonych w odrębnych przepisach,
  • równomierne odprowadzanie wód, odpowiednio do przepustowości kanału, 
  • wewnętrzna kontrola przestrzegania dopuszczalnych ilości i stężeń odprowadzanych wód oraz ich wskaźników zanieczyszczeń, 
  • prowadzenie pełnej dokumentacji związanej z eksploatacją instalacji do odprowadzania wód, 
  • utrzymanie instalacji do odprowadzania wód w należytym stanie technicznym,
  • systematyczne wykonywanie analiz odprowadzanych wód w akredytowanym laboratorium, zgodnie ze wskaźnikami określonymi w pozwoleniu wodnoprawnym.

Uzyskamy dla Ciebie pozwolenie wodnoprawne na prowadzenie myjni samochodowej

Jako fachowcy, szybko i terminowo uzyskamy dla Ciebie pozwolenie wodnoprawne potrzebne do prowadzenia myjni samochodowej.

Zadzwoń do Nas lub skorzystaj z formularza poniżej.

Więcej o pozwoleniu wodnoprawnym

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *